Які ще таємниці криє в собі Муравицьке Євангеліє (фото) 

Краєзнавець і земляк поділились своїми зусиллями та знаннями про Муравицьке Євангеліє 
Нещодавно Рівненщиною облетіла новина про віднайдене Муравицьке Євангеліє, що на даний час знаходиться в колекції Звенигородського музею Московської області. 
Цікава знахідка сама по собі тим, що вона напряму пов’язана з Млинівщиною. Про Євангеліє повідомив на власній сторінці у facebook краєзнавець та історик Микола Бендюк. Журналістка Інформаційного порталу Млинова зателефонувала до краєзнавця, щоб дізнатись деталі щодо релігійної знахідки. 
Пане Миколо, а як Ви дізнались про Муравицьке Євангеліє? 
– Є у вас є такий млинівчанин – Євген Заблоцький. Він випадково, шукаючи інформацію по самому городищу та реставрації книг, натрапив на дивну публікацію. В ній йшла мова, що в Московській області відреставрували книгу 1624 року, що походить з Муравиці. Рукопис написаний українською мовою, тому російські дослідники зазначили, що написана вона «на южнорусском диалекте». Місця її написання не визначили, але припускали, що може походити з Чернігівської області. Коли Євген мене запитав: «Чи можливо, що рукописна книга походить із Млинова?» – я розпочав дослідження. Музейники з Москви мені скинули матеріали, а я зіставив всі дані та прізвища, і вона дійсно виявилась із Млинівщини.
 – Розкажіть трішки читачам про Муравицьке Євангеліє
 – Це рукопис і писався він для церкви Успіння Пресвятої Богородиці в замку Муравиця, городище якого зараз знаходиться в околицях Млинова. Те, що воно в єдиному екземплярі – це факт, тому що рукопис це не тиражне видання і виконується лише в одному екземплярі. Книга написана на дорогому папері із Європи, оскільки в нас тоді не було такого добротного. Також є вклеєні в книгу друковані у Львові гравюри євангелістів. Припускаю, більш за все, що Євангеліє  писали або на Галичині, або на Волині. Купив і подарував Святе Писання до муравицької церкви Пантелеймон Шостаковін (Шостаковський) у 1624 році. Хоча церква і замок тоді належали Владиславу Дорогостайському, але він не був фундатором видання, тому що був протестантом та ще зовсім дитиною. Так склалося, що Владислав рано осиротів, тому його маєтками займалися опікуни. Вони ж передали передати іншим шляхтичам в оренду поселення Муравиця. Пізніше, коли став повнолітнім Дорогостайський повернув собі поселення, але його не можна вважати донатором книги. Хоча Владислав і був протестантом, але активно опікувався й православними святинями. А Євангеліє, ймовірно, просто викрали з церкви, оскільки замок і церкву спалили козаки Богдана Хмельницького в 1648 році. У книзі є ще невичитані написи, над якими ще працюю та чекаю з музею філіграні. Можливо після розшифрування нам відкриється щось нове. 
– А чи є можливість повернення Євангелія на Млинівщину?
 – Його точно не повернуть. Воно є власністю Російської Федерації. А вимагати його повернення ми не можемо, бо достеменно не знаємо коли та за яких обставин воно туди потрапило. Припущення є, що в Росію воно потрапило десь у 17-18 століттях. Єдине, на що ми можемо сподіватися, що вони можуть піти на співпрацю, просканувавши та надавши копії через електронну версію. Але хочу сказати, щоб навіть отримати копію потрібні немалі гроші. І слід знайти людину, яка б стала меценатом і надала необхідну суму для шифрування Євангелія. Чи вдасться Млинівщині побачити копію – наразі невідомо. 
А от як млинівчанину вдалось знайти таку важливу знахідку Євген Заблоцький коротко розповів так: «Я сидів і шукав інформацію про реставрацію книжок на різних інтернет-порталах. І випадково знайшов публікацію, де зазначалось, що у 2019 році була відреставроване Євангеліє. Уважно прочитав опис і помітив важливі фактори, які мають відношення до нашої Млинівщини, зокрема населеного пункту Муравиця. Для того, щоб переконатись, що Євангеліє саме звідси – зробив сканкопію і відправив Миколі Бендюку. Мої здогадки знайшли підтвердження».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *